“Перевірено.Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 7-11 серпня 2023 року

[ad_1]

Цього тижня на каналах окупантів побільшало маніпуляцій в період передвиборчої кампанії до псевдо виборів так званих «парламентаріїв Законодавчих Зборів», що відбудеться 10 вересня на окупованій частині Запорізької області. Крім того, окупанти брехали про ракетний удар по готелю в Запоріжжі, розповсюджували фейки про знижку на газ в Україні для тих, хто здає окупантів, а також розказували, що в Україні безвісті зниклих військових насправді віддають на органи.

Кожен четвертий фейк, або 25% від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, вже традиційно стосувався дій української армії. Ця тема продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. І хоча загалом кількість фейків про ЗСУ цього тижня знизилася, українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.

Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов’язаних з територіальною цілісність України (що корелюється з топ-темою так званих «виборів»). 14% дописів колаборантів і окупантів містили недостовірну інформацію саме з цієї тематики. Також високий показник брехні стосувався дій російської армії (21%) – за версією колаборантів, солдати РФ кожного разу завдають високоточні удари по складам та базам неіснуючих укрнацистів і насміхалися над потужними атаками міст України. Просування ідеології Росії, економіка та соціалка склали по 8% фейків відповідно. Інші теми, в яких брехали колаборанти і окупанти, мали досить низький відсоток: по 7-3% фейків було про знецінення України, поганий Захід та освіту. Ще менше, по 1-2% фейків відповідно, стосувалися мови і мобілізації до російської армії.

За тиждень з 7 по 11 серпня 2023 року, майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій знову став призначений Кремлем голова окупованої частини Запорізької області і його телеграм-канал “Балицкий Евгений ” з 52% маніпулятивних дописів. З мінімальною різницею в лідерах зафіксован «Днепрорудный Сегодня» (46% маніпуляцій від загальної кількості дописів в телеграм-каналі).

Продовжують залишатися топ-маніпуляторами і телеграм-канали “Энергодар Сегодня ” (38% дописів були маніпулятивними),“Бердянск Актуально” (37,50% маніпуляцій від загальної кількості дописів) і “ Запорожский вестник“ (36%).

Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Запорожский вестник ”- він збрехав в 27,3% своїх дописів, з невеличкою різницею поступився “Владимир Рогов” з 27% фейків, “Энергодар Сегодня ” и «Бердянск. Актуально»мають по 25% дописів, “Токмак Сегодня” — 19%, «Евгений Балицкий – 10%і “Днепрорудный Сегодня ” мав лише 2% фейків своїх дописів відповідно.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 185 маніпуляцій (або 31% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 103 фейки (або 17% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейк про те, що в Україні вирізають органи загиблих військових ЗСУ з метою їх подальшого продажу

Проросійські медіа та російські силові структури, продовжують педалювати про чорних трансплантологів. Одна з останніх «новин» на цю тему: у зоні бойових дій курсує машина, в яку забирають поранених бійців ЗСУ і забирають їх органи.

Так, Telegram-канал окупаційної влади«Токмак Сегодня» 9 серпня опублікував пост про торгівлю органами солдат ЗСУ

«Большой разбор на тему торговли органами солдат ВСУ сделал для RT Special. Там жуть что творится. Глобальный индекс рабства на Украине (GSI) такой же, как в Афганистане. Даже слепоглухонемой американский USAID заявляет, что «Украина — страна происхождения, транзита и назначения торговли людьми с 1990-х». На 14 декабря 2022 года по данным начальника Генштаба ВСУ пропавших без вести солдат ВСУ числилось 35 382 человека.Главная проблема укронацистов не поле боя. Главное — чтобы тебя раненого на запчасти не разобрали, даже не довезя до госпиталя», — зазначається в дописі каналу.

Звичайно, що це черговий фейк російських пропагандистів, запущений з метою залякати суспільство й виставити Україну в невигідному світлі.

«Підходи в трансплантології однакові, що в Україні, що в зарубіжних країнах. Її основний принцип — прозорість. Не буває такого, щоб орган ні звідки взявся, тобто, грубо кажучи, був вилучений десь у підвалі й проданий тому, хто його потребує. Трансплантація для пацієнтів в Україні безплатна, операції оплачує держава, тому фінансові стимули тут взагалі виключені. По-друге, у процесі трансплантації задіяні великі команди людей і сподіватися, що при цьому можна щось зберегти у таємниці, не варто.

По-третє, існує база потенційних донорів і база реципієнтів, які потребують пересадки донорських органів (державний листок очікування). Органів без історій ніхто не пересаджує! У документах завжди вказано, в якій лікарні, у кого і ким був видалений анатомічний матеріал. Якщо мова йде, скажімо, про пересадку серця, то в Україні такі операції виконують лише вісім лікарів трансплантологів-кардіохірургів. Так само серця вилучають усього кілька людей. Важливий момент — згода родичів померлого на забір органів», — прокоментував генеральний директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка в рамках оновленої бази медичних фейків «Detox від пропаганди».

Фейк про базу іноземних найманців в готелі Запоріжжя та відсутність загиблих цивільних

Telegram-канали колаборантів та пропагандистів з тимчасово окупованої території Запорізької області розповсюдили інформацію про те, що 10 серпня Росія завдала удару в Запоріжжі не по цивільному готелю Reikartz з денним дитячим табором, а «по базі, де розташовувалися іноземні найманці».

Так, Telegram-канал «Токмак Сегодня» зробив репорт з каналу блогера-пропагандиста Сергія Колясникова щодо ракетної атаки по одному з готелів в Запоріжжі.

«Оцените точность, прилет четко в военный объект (гостиница — располага иностранных наемников), все гражданские целы», — зазначають пропагандисти, демонструючи відео з моментом удару по готелю, де на фоні можна почути крики переляканих дітей.

«На протяжении долгого времени данная гостиница использовалась в качестве располаги для боевиков ВСУ — представителей т.н. добробатов, состоящих из галицийских нацистов и вооружённого сброда со всего мира, входящего в «Иностранный легион»», — зазначив колаборант. Володимир Рогов.

Насправді ж мова йшла про цивільний об’єкт. 10 серпня координаторка ООН в Україні Деніз Браун заявила, що «приголомшена» звісткою про російський удар по готелю Reikartz у Запоріжжі. За заявою Браун, готель часто використовували співробітники ООН та інших неурядових організацій для підтримки постраждалих.

У серпні на базі готелю працював денний табір Reikartz art summer camp, проте батьки встигли забрати дітей до обстрілу.

Під час обстрілу готелю одна людина загинула, щонайменше 19 осіб постраждали. Серед постраждалих, за повідомленням ЗОВА чотири дитини — 3, 6, 10 та 14 років.

Російські війська регулярно обстрілюють частину Запорізької області та місто Запоріжжя. Обласний центр через близькість до фронту часто зазнає атак з систем С-300. При цьому Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.

Фейк про те, що українська компанія закликає «здавати» ухилянтів за знижку на газ

Колаборант Володимир Рогов, який називає себе очільником громадського руху «Мы вместе с Россией» і є головною балакаючою головою на пропагандистських російських телеканалах на своєму однойменному Telegram-каналі блогер-пропагандист опублікував 7 серпня допис про те, що в Україні компанія «Нафтогаз» надає знижку для споживачів в обмін на інформацію щодо ухилянтів та колаборантів.

«Вы можете получить СКИДКУ на оплату услуг, если расскажете о коллаборанте или уклонисте с помощью бота єВорог», — украинская квитанция на оплату российского газа. Сдал соседа в мясной штурм — получи скидку. А потом другой сосед сдаст тебя. Ось така вічна славетна лицарська природа українського воїнства…», — написав Рогов.

І це, звичайно, що брехня. Пропагандисти використали зображення реальної платіжної квитанції на яку пізніше в фотошопі наклали речення «Ви можете отримати знижку на оплату послуг, якщо розповісте про колаборантів або ухильника за допомогою бота». Взагалі конструкції зі словом «розповісте…» вже давно стало мемом в українському просторі. Також ріже око слово «ухильник» замість «ухилянт» в платіжному документі.

«Російські телеграм-канали розповсюджують фальшиву платіжку від Газопостачальної компанії «Нафтогаз України». Радимо не довіряти сумнівним джерелам інформації, а особливо тим, що пов’язані з країною-агресором», — прокоментували ситуацію в преслужбі «Нафтогаз-Україна» і показали, як виглядає реальна платіжка.

“Цей матеріал  опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.

[ad_2]

Источник: 061.ua

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Плюси рідин для вейпа і сольових жиж у вейп-шопах

Вейпінг стає дедалі популярнішим серед людей, які шукають альтернативу традиційним сигаретам. Рідини для вейпа та…

3 месяца ago

Причины купить надежную стиральную машину

В современном мире, где каждый из нас стремится оптимизировать свое время и сделать домашние дела…

3 месяца ago

Ремонт пластиковых окон: что нужно знать

Пластиковые окна давно завоевали популярность благодаря своей долговечности, энергоэффективности и простоте в уходе. Однако даже…

3 месяца ago

Чому вам слід придбати якісні мобільні проектори

В епоху технологічних інновацій мобільні проектори стають дедалі популярнішими. Вони не лише розширюють можливості перегляду…

3 месяца ago

Індивідуальний підхід до клієнта: як знайти салон краси, де вам точно сподобається?

Індивідуальний підхід до клієнта є однією з ключових характеристик, що відрізняє дійсно хороший салон краси.…

3 месяца ago

Як виграти реальні гроші: Огляд найкращих ігор з виводом коштів

Вступ Азартні ігри на гроші з виводом сьогодні стають дедалі популярнішими серед гравців в онлайн-казино.…

3 месяца ago