Електропроводка є одним із найуразливіших місць у наших будинках. Особливо гостро ця тема простежується у старих приміщеннях, де при виборі перетину жили кабелю не враховувалася така велика кількість електроприладів, що з’явилося у сучасному житті. Також нерідкі випадки, коли намагаються заощадити на кабелі під час монтажу нової електропроводки, що може призвести до негативних наслідків. Неправильний вибір перерізу жили призводить до нагрівання кабелю, а це спричиняє самозаймання або коротке замикання, або економічну недоцільність у разі надмірно більшого перерізу, ніж потрібно, тому важливо вміти правильно розраховувати перетин жили кабелю перед його придбанням. Як вибрати перетин кабелю, розглянемо у цій статті.
Як зробити розрахунок і підбір перерізу кабелю або проводу? Використовуйте кабельний калькулятор, готову програму для розрахунку перетину кабелю на сайті ВСЕ Е.
Спочатку хотілося б відзначити, що вибирається перетин жили кабелю, а чи не всього кабелю цілком. Жила може бути однодротяна (менш гнучка) і багатодротяна (гнучкіша).
Кабель може бути одножильним і багатожильним.
Кількість жил у кабелі залежить від особливостей мережі та електроприладів, що підключаються. Розглянемо два способи вибору перерізу кабелю: за потужністю та струмом. Відмінність цих способів полягає в пошуку розрахункового струму, але обох з них використовуються з пошуку перерізу.
Для правильного вибору перерізу жили кабелю за потужністю потрібно знати: напруга мережі (230В, 400В), сумарну споживану потужність усіх електроприладів, підключених до однієї лінії, матеріал провідника (мідь, алюміній), а також спосіб прокладання електропроводки всередині приміщень (відкритий, прихований). Також необхідно врахувати, що у квартирах неприпустимо застосування проводів та кабелів із алюмінієвими жилами.
При розрахунку сумарної потужності необхідно врахувати: коефіцієнт запасу (Kз) у разі перегріву, і коефіцієнт попиту (Kс), який враховує, що ні електроприлади одночасно входять у мережу. Наприклад, коефіцієнт запасу, що дорівнює 1,15-1,2, дає 15-20% резерву.
Таким чином, розрахунок сумарної потужності виглядатиме так:
Де (P1+P2+⋯+Pn) — сума значень споживаної потужності першого, другого та наступних електроприймачів, підключених до однієї лінії в одній одиниці виміру в Вт або кВт, які можна знайти в технічному паспорті електроприймача. Іноді цю інформацію можна знайти на шильдику електроприладу.
Знайдену потужність ділимо на напругу мережі та отримуємо струм.
Отриманий розрахунковий струм повинен бути меншим за довго допустимий струм. Знаючи спосіб монтажу, знаходимо рекомендований спосіб для визначення допустимого струмового навантаження, на підставі отриманих даних, знаходимо довго допустимий струм і визначаємо переріз жили кабелю. Таким чином, переріз вибирається в залежності від напруги мережі, матеріалу обраного провідника та способу прокладання кабелю, за значенням тривало допустимого струму більше за розрахунковий.
Вейпінг стає дедалі популярнішим серед людей, які шукають альтернативу традиційним сигаретам. Рідини для вейпа та…
В современном мире, где каждый из нас стремится оптимизировать свое время и сделать домашние дела…
Пластиковые окна давно завоевали популярность благодаря своей долговечности, энергоэффективности и простоте в уходе. Однако даже…
В епоху технологічних інновацій мобільні проектори стають дедалі популярнішими. Вони не лише розширюють можливості перегляду…
Індивідуальний підхід до клієнта є однією з ключових характеристик, що відрізняє дійсно хороший салон краси.…
Вступ Азартні ігри на гроші з виводом сьогодні стають дедалі популярнішими серед гравців в онлайн-казино.…