Содержимое
Эта информация разъясняет, как промывать сигмостому или нисходящую колостому.
При промывании колостомы вы заливаете воду в толстую кишку через стому. Это позволяет опорожнять кишечник. Промывание колостомы каждый день в одно и то же время помогает научить кишечник работать по определенному графику. Благодаря этому выделения могут не появляться в течение 24–48 часов.
Промывание можно проводить в течение часа после приема пищи или горячего напитка. Процедура промывания займет не больше 1 часа. Во время промывания важно никогда не торопиться.
Перед началом самостоятельного промывания запишитесь на прием к медсестре/медбрату-стоматерапевту (WOC nurse). Во время приема медсестра/медбрат-стоматерапевт выдаст вам инструкции и покажет, как выполнять промывание.
Если у вас появились вопросы, свяжитесь непосредственно с сотрудником вашей мед
ицинской бригады. Если вы являетесь пациентом центра MSK, и вам нужно обратиться к медицинскому сотруднику после 17:00 а также в выходные и праздничные дни, звоните по номеру .
Если у вас появились вопросы, свяжитесь непосредственно с сотрудником вашей медицинской бригады. Если вы являетесь пациентом центра MSK, и вам нужно обратиться к медицинскому сотруднику после 17:00 а также в выходные и праздничные дни, звоните по номеру .
Дополнительную информацию см. в нашей виртуальной библиотеке на сайте www.mskcc.org/pe.
Irrigating Your Sigmoid or Descending Colostomy – Last updated on December 12, 2022
Все права защищены и принадлежат Memorial Sloan Kettering Cancer Center
Згідно зі статистикою, близько чверті всіх операцій на товстому кишечнику закінчується колостомією (colostomia) – виведенням частини кишки на передню стінку із формуванням штучного свища. До методики вдаються у випадках, коли природне виведення калових мас із заднього проходу порушено.
Основне призначення товстого кишечника – ущільнення та виведення калових мас. Досягається це за рахунок хвилеподібних скорочень стінок кишки. При серйозних пошкодженнях або перешкоди безперервність товстої кишки порушується колостомою.
Це штучно створена нориця, що забезпечує повідомлення здорової частини кишки із зовнішнім середовищем.
На очеревині робиться отвір (стома), куди вшивається кінець товстої кишки. Калові маси доходять до отвору та виводяться в прикріплений до нього дренажний мішок. Операцію зі створення стоми називають колостомією.
Для виведення калових мас на постійній основі стома встановлюється, якщо кишківник не можна реконструювати. В інших випадках – це вимушений тимчасовий захід. До неї вдаються, коли можливість виникнення постопераційних ускладнень дуже висока. Наприклад, при лікуванні перитоніту, кишкових нориць або непрохідності.
У здорової людини процес випорожнення кишечника досягається за рахунок безперебійної роботи сфінктерів. Люди зі стомою немає позивок до дефекації. Калові маси виходять самостійно – 2-3 десь у добу. Травлення при колостомі кишечника не порушується.
При правильному догляді за штучним заднім проходом можна підтримувати колишню якість життя. В даний час існують різні види калоприймачів, що забезпечують комфортне спорожнення. Випускається і низка допоміжних засобів:
Штучний шлях спорожнення створюється лише за наявності серйозних показань. До них відносяться:
Крім поділу на тимчасові та постійні, стоми розрізняють за місцем розташування та формою. По локалізації штучні отвори поділяються на:
За формою та кількістю отворів колостоми поділяють на два підвиди:
Створюється у верхній частині живо
та на відрізку ободової кишки, у якому відсутні великі нервові стовбури – ближче до лівого селезінкового згину. Поперечні колостоми частіше мають тимчасовий характер і встановлюються для зниження ризиків ускладнень. Основними показаннями для проведення операції є:
Розташовується на висхідному відрізку ободової кишки, тому отвір для виведення калу знаходиться з правої частини живота. При асцендостомі калові маси рідкі, лужні, часто з домішками травних ферментів. Показання для висхідної стоми ідентичні трансверзостомі.
Східну (десцендостому) і сигмовидну колостоми встановлюють на нижній лівій частині живота, фактично на кінці ободової кишки. Такий метод формування штучної нори допомагає пацієнту повністю контролювати процес спорожнення кишечника. Калові маси зовні і за хімічними властивостями схожі на звичайні фекалії.
Десцендостома і сигмостома практично завжди односторонні і встановлюються постійно. Випорожнення в калоприймачі відбуваються 1 раз на 2-3 дні. Двоствольна сигмостомія використовується лише за наявності:
Локалізацію колостоми визначає хірург залежно від показань, стану підшкірної клітковини. За умови успішно проведеної операції через 2-3 місяці людина може повернутися до нормального способу життя і вести трудову діяльність. Важливо, щоб при цьому пацієнт не мав ускладнень.
Операцію проводить кваліфікований лікар-хірург під загальним наркозом. Процес накладання односторонньої колостоми проходить у кілька етапів:
Сучасні методи хірургічного втручання дозволяють зафіксувати калосбірник після операції. Перші кілька разів цю процедуру проводить медсестра, по ходу дії пояснюючи пацієнтові етапи догляду за шкірою та правила закріплення мішка для збирання калу.
Це реконструктивно-відновлювальна операція із закриття тимчасової колостоми. Процедуру проводять через 2-6 місяців. Обов’язкова умова для проведення операції – відсутність закупорки відділів кишечника нижче. Колоколостомія проходить у кілька етапів:
Після операції пацієнт 10-14 днів перебуває у клініці під наглядом медперсоналу. Лікарі оцінюють колір, форму стоми, лінії шва. У нормі кишка має червоний чи рожево-червоний колір. Це говорить про нормальний кровообіг та життєздатність кишечника. Темно-червоний або чорний відтінок свідчить про некрозі тканин.
Спочатку стома буде вологою та набряковою, має виступати над рівнем живота на 2-3 см. Догляд за штучним випорожнювачем здійснюють медсестри:
Резервуар для прийому калових мас у людей з колостомією називають калоприймачем. Зовні він схожий на невеликий мішок із запахонепроникної плівки з липким фланцем для скріплення резервуару зі шкірою. Калоприймачі різняться на вигляд, типу фіксації, розмірам.
Спочатку після операції використовують великі прозорі калоприймачі. Такий вибір резервуару необхідний візуальної оцінки лікарями консистенції і кольору калових мас. Після виписки калосборники замінюють на менші за розміром. Оптимальний варіант підбирається лікарем ще етапі реабілітації. Усього існує три різновиди приладів:
Через 10-14 днів після операції пацієнта виписують додому. Під час лікування у стаціонарі медсестра вчить хворого доглядати за стомою, правильно встановлювати та знімати калоприймач. У домашніх умовах важливо уважно спостерігати за станом шкірних покривів та загальним самопочуттям.
Перші 6-8 тижнів після операції розмір стоми поступово зменшуватиметься. У цей час необхідно навчитися самостійно підбирати розмір пластини, що клеїться, при кожній зміні калоприймача. Він повинен точно відповідати розміру та формі стоми. Якщо отвір вирізано правильно, зазор між штучним анальним отвором і клейовою пластиною не буде.
Зміну калових мішків рекомендується проводити вранці та ввечері до їди, щоб не дратувати шкіру. Частіше можна змінювати пристрої з появою сверблячки, печіння або інших неприємних симптомів. Весь процес протікає у кілька етапів:
Щоб не допустити травмування та запалення, шкірі потрібен постійний догляд. Після зняття калоприймача очищати шкірні покриви рекомендується теплою водою. Дозволяється використовувати перекис водню або пасту “Клінзер”. Вона м’яко прибирає залишки клею, не дратує та не викликає алергії. Для надійної фіксації калоприймача використовуються:
Люди протиприродним заднім проходом часто спостерігаються проноси чи запори. Щоб нормалізувати випорожнення, необхідно вивчити вплив тих чи інших продуктів на частоту стільця. Прискорюють спорожнення:
Страви, що затримують спорожнення кишечника, повинні бути в’яжучими та легкозасвоюваними. При проносах рекомендується увімкнути в меню:
Колостома кишечника не передбачає дотримання спеціальної дієти, але лікарі рекомендують дотримуватися низки правил:
Протиприродний задній перебіг може призвести до розвитку ускладнень. Серед них найчастіше зустрічаються:
Вейпінг стає дедалі популярнішим серед людей, які шукають альтернативу традиційним сигаретам. Рідини для вейпа та…
В современном мире, где каждый из нас стремится оптимизировать свое время и сделать домашние дела…
Пластиковые окна давно завоевали популярность благодаря своей долговечности, энергоэффективности и простоте в уходе. Однако даже…
В епоху технологічних інновацій мобільні проектори стають дедалі популярнішими. Вони не лише розширюють можливості перегляду…
Індивідуальний підхід до клієнта є однією з ключових характеристик, що відрізняє дійсно хороший салон краси.…
Вступ Азартні ігри на гроші з виводом сьогодні стають дедалі популярнішими серед гравців в онлайн-казино.…